Zväz strojárskeho priemyslu Slovenskej republiky

Zúčastnili sme sa na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu 2021 v Brne

Po minuloročnej pauze vynútenej pandémiou brnenské výstavisko znovu privítalo najväčší stredoeurópsky veľtrh priemyselných technológií. MSV 2021 sa konal v nezvyklom novembrovom termíne a v obmedzenom rozsahu, ale zachoval si kvalitu a znovu ukázal najvyspelejšie technológie a fenomény premieňajúce priemyselnú prax – inteligentnú robotiku, 3D tlač, firemné dátové systémy aj riadenie pomocou umelej inteligencie.

Expozícia 1016 vystavujúcich firiem z 35 krajín si za päť dní prezrelo viac ako 35-tisíc návštevníkov.

Prvýkrát sa na MSV prezentovali oficiálnymi expozíciami Japonsko a Indonézia. Na veľtrh pricestovala indonézska vládna a obchodná delegácia. Spoločné oficiálne stánky zaštítené vládou alebo proexportnou inštitúciou na MSV 2021 otvorili aj Taiwan, Rakúsko, Poľsko, Francúzsko a Slovensko. Veľtrh navštívili aj veľvyslanci a členovia diplomatického zboru. Medzi VIP hosťami veľtrhu nechýbali ani zástupcovia českej vlády. Na expozíciách veľtrhu a na Sneme Zväzu priemyslu a dopravy s podnikateľmi diskutovali predseda vlády Andrej Babiš, podpredseda vlády, minister priemyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček a minister zahraničia Jakub Kulhánek. Na otázky ohľadom vývoja pandémie a prípadného lockdownu odpovedal minister zdravotníctva Adam Vojtech.

Hlavná téma ročníka v podobe digitalizácie rezonovala celým veľtrhom a riešenia zamerané na priemysel budúcnosti bolo možné vidieť vo všetkých halách. Pandémia nám všetkým ukázala, že digitalizácia je absolútnou nevyhnutnosťou, a veľtrh túto tému po dvoch rokoch posunul opäť na vyššiu úroveň. Pre digitálnu transformáciu priemyslu je nevyhnutná práca s internými aj externými dátami, a práve na túto problematiku sa zamerala expozícia Digitálna továreň 2.0 v pavilóne F.

Zdroj: strojirenstvi.cz.