ESG reporting prináša pre firmy nové výzvy aj príležitosti. Veľké podniky už musia zverejňovať podrobné informácie o udržateľnosti, pričom ďalšie spoločnosti sa k nim mali čoskoro pridať. Cieľom je zvýšiť transparentnosť, no zároveň rastie obava z administratívnej záťaže. Európska komisia preto pripravila balíky Omnibus, ktoré by mali regulácie zjednodušiť. Aké zmeny boli prezentované 26. februára 2025, ako sa na nich efektívne pripraviť a čo môžu firmy očakávať?
Minulý rok bola do zákona o účtovníctve transponovaná smernica CSRD (Corporate Sustainability Reporting Directive), ktorá zásadne mení pravidlá pre nefinančné vykazovanie. Od firiem sa vyžaduje podrobnejšie zverejňovanie informácií o udržateľnosti a menia sa aj veľkostné kritériá pre povinnosť vykazovania ESG údajov.
Od 1. januára tohto roka sa mala postupne spúšťať povinnosť pre podniky vykazovať údaje o udržateľnosti podľa veľkostných kritérií. V stredu 26. februára 2025 však Európska komisia publikovala prvé dva balíky Omnibus, ktoré majú za cieľ zjednodušenie legislatívy o udržateľnosti. Zmeny obsiahnuté v balíkoch sú stále iba návrhmi, keďže to stále musí byť schválené v Európskom parlamente a Rade EÚ, ale je veľmi pravdepodobné, že sa implementácia niektorých pravidiel posúva minimálne o rok a môžeme očakávať aj iné technické zmeny. Poďme sa teda pozrieť na to, čo vieme.
Výhody a výzvy vykazovania ESG
Cieľom ESG reportingu je zvýšiť transparentnosť a spoločenskú zodpovednosť firiem. Tieto informácie sú dôležité pre investorov, finančné inštitúcie, zamestnancov aj verejnosť. Implementácia ESG riadenia môže firmám priniesť:
- identifikáciu a zmiernenie rizík,
- pripravenosť na budúce regulačné požiadavky,
- zníženie prevádzkových rizík,
- zvýšenie konkurencieschopnosti na globálnom trhu,
- posilnenie reputácie a dôvery investorov i zákazníkov.
Na druhej strane systematické sledovanie ESG faktorov predstavuje administratívnu záťaž, najmä pre malé a stredné podniky. Zavedenie efektívnych systémov môže vyžadovať dodatočné investície do technológií a školení.
Smernica CSRD sa sústredí na vykazovanie informácií o udržateľnosti, a smernica CSDDD ukladá firmám povinnosť aktívne zavádzať udržateľné opatrenia. Otázka úprav týchto smerníc rozdeľuje členské štáty aj investorov – tí varujú, že prílišné zásahy môžu viesť k regulačnej neistote. Európska komisia sa však rozhodla pristúpiť k zmenám v týchto smerniciach.
Balíky Omnibus – snaha o zjednodušenie legislatívy
Európska komisia pripravuje balíky opatrení s názvom Omnibus, ktorých cieľom je zjednodušiť regulácie v oblasti udržateľnosti. Dva takéto balíky boli publikované 26. februára 2025. Opatrenia v týchto dvoch balíkoch sa zameriavajú na úpravy týkajúce sa zjednodušenia nefinančného výkazníctva, náležitej starostlivosti v oblasti udržateľnosti, taxonómie a CBAM s dôrazom na zníženie byrokratického zaťaženia pre menšie podniky.
Návrhy prezentované v balíkoch Omnibus spôsobia nasledovné:
- zhruba 80 % podnikov bude vyňatých z rozsahu pôsobnosti smernice CSRD a CSDDD,
- zhruba 90 % podnikov bude vyňatých z povinnej taxonómie.
Oba balíky však ešte musia prejsť Európskym parlamentom a následne sa k rozhodnutiu musí postaviť aj slovenský zákonodarca. Nateraz je teda neisté čo sa presne sa udeje.
Smernica CSDDD bola prijatá v júnu 2024. Pôvodný transpozičný deadline je v júli 2026. Ten sa pravdepodobne zmení tak, aby vstúpila do platnosti približne v rovnakom čase ako budú musieť podniky začať zverejňovať výkazy o udržateľnosti na základe smernice CSRD. Konkrétne dátumy sú však stále predmetom diskusií na európskej úrovni.
Je pravdepodobné, že podmienky v smernici CSRD sa zmenia nasledovne:
- Počnúc 1. januárom 2025 (pôvodne 1. január 2024) musia informácie o udržateľnosti zverejňovať veľké účtovné jednotky, ktoré túto povinnosť už mali na základe smernice NFRD.
Následne, podľa návrhu by mal byť dátum implementácie v každej vlne posunutý o jeden rok, teda:
- Počnúc 1. januárom 2026 (pôvodne 1. január 2025) musia informácie o udržateľnosti zverejňovať všetky veľké účtovné jednotky, ktoré majú viac ako 1000 zamestnancov a prekračujú určité prahové hodnoty aktív alebo obratu.
- Malé a stredne veľké podniky kótované na burze musia informácie o udržateľnosti vykazovať od 1. januára 2027(pôvodne 1. januára 2026).
- Veľké dcérske spoločnosti, ktorých materský subjekt má sídlo mimo EÚ sú povinné vykazovať informácie o udržateľnosti od 1. januára 2029(pôvodne 1. januára 2028)
Prečo sa tieto zmeny dejú?
Európska komisia indikuje ako hlavné dôvody to, že implementácia pravidiel týkajúcich sa vykazovania nefinančných informácií je prehnane komplexná a zároveň chce dať podnikom viac času na prípravu.
Okrem zmien v termínoch, návrhy obsiahnuté v Omnibus balíkoch taktiež obsahujú nejaké technické zmeny v existujúcich smerniciach. Situáciu je teda potrebné naďalej sledovať, keďže nič ešte nie je schválené Európskym parlamentom. Preto je dôležité zdôrazniť, že ak ste už implementovali nejaké procesy vo vzťahu k smernici CSRD alebo CSDDD, nezahadzujte to do koša, ale pokračujte v úsilí. Nič ešte nie je isté ani zrušené, návrhy sa sústredia najmä na zjednodušenie a posunutie implementácie.
Podniky potrebujú stabilitu a jasné pravidlá
Zverejňovanie ESG informácií je kľúčové pre odstránenie nedostatku dát, ktorý brzdí udržateľné investície. Investori zdôrazňujú, že včasný prístup k vysokokvalitným a porovnateľným správam je nevyhnutný na podporu informovaných investičných rozhodnutí.
Podniky a finančné inštitúcie preto potrebujú stabilný legislatívny rámec, ktorý im umožní efektívne implementovať požiadavky bez častých zásadných zmien.
Ako vám môžeme pomôcť?
Spolu s APZD pozorne sledujeme aktuálny vývoj ESG legislatívy s cieľom informovať vás a pomôcť vám pri adaptácii na nové požiadavky. Pripravujeme preto seminár, na ktorom budete môcť diskutovať s odborníkmi a získať praktické rady.
Zároveň chceme vytvoriť priestor na vzájomnú podporu medzi spoločnosťami, ktoré sa už témou udržateľnosti aktívne zaoberajú. Preto ak už vaša spoločnosť podniká kroky v oblasti ESG, dajte nám o tom vedieť. Napíšte nám na galajdova@apzd.sk. Radi by sme sa dozvedeli viac o vašich skúsenostiach a pomohli vám posunúť sa ďalej na ceste k udržateľnému podnikaniu.
Zdroj: APZD