Nový stavebný zákon má ambíciu výrazne zrýchliť povoľovacie procesy a ušetriť firmám čas aj náklady. Zavádza princíp „jeden subjekt, jedno vyjadrenie“, aby sa predišlo duplicitným konaniam a fikciu súhlasu, ktorá má zabezpečiť, že úrady nebudú umelo naťahovať procesy. Aké výhody a riziká prináša v praxi? Ako sa naň pripraviť? Odpovede na tieto otázky sme hľadali na odbornom seminári APZD s odborníkmi z Poláček & Partners, ktorí sa špecializujú na stavebnú legislatívu.
Vydávanie stavebných povolení je na Slovensku dlhodobo komplikované, zdĺhavé a administratívne náročné. Nový stavebný zákon, ktorý prichádza do platnosti 1. apríla 2025, má tento proces zjednodušiť. „Od implementácie nového stavebného zákona si sľubujeme zásadné zjednodušenie jednotlivých procesov a urýchlenie povoľovacích procesov pri jednotlivých stavbách,“ hovorí viceprezident APZDPavol Kováčik.
Prijatá legislatíva má reálny potenciál skrátiť dobu potrebnú na získanie stavebného povolenia, čo môže v praxi ušetriť až polovicu času oproti dnešnému stavu. „To pomôže značne urýchliť stavebné investície na Slovensku a tým výrazne prispieť k rastu ekonomiky,“ dodáva Kováčik.
Jedným z hlavných opatrení, ktoré k tomu majú prispieť, je zjednotenie duplicitných konaní, čím sa ušetrí cenný čas. „Zavádza sa totiž princíp, že každý subjekt sa k projektu vyjadruje len raz,“ vysvetľuje.
Otázna pripravenosť úradov
Ďalšou zásadnou zmenou je zavedenie fikcie súhlasu, ktorá má vytvoriť tlak na úrady, aby rozhodovali v stanovených lehotách a neodkladali povoľovacie procesy bez dôvodu.
„Určité riziko vidíme v pripravenosti a rýchlosti adaptácie dotknutých úradníkov štátnej a verejnej správy na nové procesy a ich ochotu nové možnosti stavebnej legislatívy naplno využívať,“ upozorňuje Kováčik.
Zdôrazňuje, že nový stavebný zákon je v súlade s európskymi normami, ako aj v súlade s environmentálnymi štandardmi.
Ako sa zmeny dotknú firiem?
Každá zmena legislatívy prináša nové možnosti aj výzvy. Firmy potrebujú vedieť, ako nové pravidlá využiť vo svoj prospech, na čo si dávať pozor a čo môže predstavovať riziko. Aby naši členovia nemuseli hľadať odpovede sami a boli na zmeny včas pripravení, zorganizovali sme odborný seminár s odborníkmi na stavebnú legislatívu z advokátskej kancelárie Poláček & Partners.
Praktické rady a živá diskusia
Seminára sa zúčastnilo takmer 80 zástupcov členských firiem. V diskusii plnej praktických otázok a konkrétnych prípadov z praxe Šimon Hudák a Roland Hoghpriblížili,ako sa v legislatívnych zmenách nestratiť, ale využiť ich vo svoj prospech.Ľudsky a k veci. Presne tak, ako to firmy potrebujú.
Ďalšie odborné semináre už čoskoro
Okrem stavebnej legislatívy pripravujeme semináre aj k ďalším témam dôležitým pre firmy a ich každodenné fungovanie. Našim cieľom je prinášať aktuálne informácie z prvej ruky a pomôcť vám lepšie sa orientovať v oblastiach, ktoré ovplyvňujú vaše podnikanie.