Skloňuje sa zdraženie elektriny

23.01.2024 16:26

Skloňuje sa zdraženie elektriny

V roku 2021 prišiel vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík s veľkou zmenou pre firmy. Vďaka nej mohli veľkí spotrebitelia elektriny platiť za prúd menej. A to až o stovky tisíc eur. Nová vláda sa však plánuje vrátiť k starému systému. Priemyselníci preto varujú, že platby za elektrinu im môžu výrazne vzrásť.

Na konci roku 2021 predstavil vtedajší minister hospodárstva Richard Sulík veľkú zmenu pre firmy.

Tá sa týka poplatkov za elektrinu. Ceny prúdu spolu s plynom sú pre podniky kľúčový faktor. Ich zvýšenie sa odráža vo vyšších výrobných nákladoch, ktoré koniec koncov môžeme pocítiť všetci vo forme inflácie.

Zmena, ktorú vtedy zaviedol regulačný úrad, sa týka poplatku s názvom tarifa za prevádzku systému. V minulosti bola pre firmy jednotná. Regulačný úrad ju však rozdelil až do troch pásiem. Princíp hovoril, že čím väčšia spotreba, tým menšia sadza. Pre veľkých hráčov to predstavuje formu množstvových zliav, čím sa znižujú ich prevádzkové náklady. Sulík počítal, že firmám môže vďaka tejto úprave ušetriť ročne až 170 miliónov eur.

Vtedajší minister bližšie ilustroval, že veľká firma mohla ročne vďaka zľave platiť namiesto 700-tisíc eur okolo 300-tisíc eur. Súčasnému vedeniu regulačného úradu sa už toto delenie na tri pásma nepozdáva.

A Jozef Holjenčík otvorene hovorí o navrátení sa k pôvodnému systému. Firmám sa to nepáči.

 

Delenie niektorých zvýhodňuje

Chceme sa vrátiť k pôvodnej štruktúre tarify. Nechceme robiť rozdiely medzi odberateľmi, každý, kto spotrebuje kilowatthodinu, by sa mal rovnako podieľať na podpore. Akákoľvek diskriminácia nie je správna,“ uviedol v rozhovore pre HN staronový šéf úradu.

Priznal, že niektorým sa to možno nebude páčiť a hovorí, že v súčasnosti toto delenie niektorých hráčov dokonca zvýhodňuje. „A chceli by sme to upraviť, aby to malo hlavu a pätu,“ dodal.

Ističová aféra ho stála miesto. Holjenčík teraz známu kauzu opäť otvára. Musí sa to dať do poriadku, tvrdí.

Jednotlivé pásma tarify sú rozdelené podľa spotreby. V prvom pásme sú firmy, ktoré ročne minú do jednej gigawatthodiny prúdu a tí za megawatthodinu platia tento rok 15,9 eura. V druhej kategórii sú prevádzky už do 100 gigawatthodín a im náklad klesol na megawatthodinu na 11,9 eura. Najmenej platia najväčší hráči so spotrebou nad 100 gigawatthodín, tí za každú megawatthodinu odvedú ani nie dve eurá.

Holjenčík správne naznačoval, že nie každému sa bude úprava meniť. Najmä v prípade, keď najväčší spotrebitelia energií platia za tarifu menej.

Návrh na opätovné zavedenie jednotnej tarify by mohol mať pre priemysel negatívne dôsledky. V prípade, že by sa tieto zľavy zrušili, fabriky by čelili zvýšeným nákladom na elektrinu, varuje Andrej Lasz, generálny sekretár Asociácie priemyselných zväzov a dopravy.
 

 

Podotýka, že konkrétne návrhy zmien ešte neboli prezentované.

V rokovaniach s regulátorom sa budeme usilovať zabezpečiť, aby akékoľvek zmeny v tarifnej politike neviedli k nežiaducemu nárastu nákladov pre priemyselné podniky, podotkol.

 

Pokračovanie článku na HNonline.sk.