Zamestnávatelia a ekonómovia: Green Deal je problém, ale peniaze z EÚ treba využiť.

10.08.2023 11:20

Zamestnávatelia a ekonómovia: Green Deal je problém, ale peniaze z EÚ treba využiť.

Európskej únii reálne hrozí deindustrializácia so všetkými dôsledkami pre jej budúcu ekonomickú prosperitu. Plán obnovy je určený iba pre ľudí s vyššími príjmami. Musíme sa snažiť, aby jadrová energia bola v EÚ akceptovaná a podporovaná ako jedno zo zelených riešení. Aj to zaznelo v ankete Štandardu, v ktorej sme sa zamestnávateľov a podnikateľov pýtali na problematiku energetickej bezpečnosti a chudoby.

V dnešnej ankete sme respondentom položili nasledujúcu otázku:

Čelíme hrozbe energetickej bezpečnosti, z ktorej plynie aj hrozba energetickej chudoby. Ako má Slovensko čeliť týmto hrozbám?

 

Odpovedá Alexej Beljajev, prezident APZD a ZSP SR:

Výhodou Slovenska je, že 60 percent energie máme z jadra. Je bezemisná, preto musíme dozrieť na to, aby jadrová energia bola v EÚ akceptovaná a podporovaná, ako jedno zo zelených riešení. Navyše je relatívne lacná. V strednodobom horizonte potrebujeme nájsť spôsob, ako ju za výrobné náklady a primeranú maržu predať slovenským domácnostiam a firmám, aby sa nám prechodom cez burzu niekoľkonásobne nepredražovala. Európske zdroje, ktoré často nevieme vyčerpať na iné účely, by sa dali využívať na zatepľovanie, solárne panely, tepelné čerpadlá pre firmy aj domácnosti. Prispelo by to k zníženiu spotreby energií a zmierneniu energetickej chudoby.

 

Celý článok na standard.sk.