Zamestnávatelia: Európa predražuje vlastnú výrobu a dodáva lacné výrobky z tretích krajín

04.09.2023 10:59

Zamestnávatelia: Európa predražuje vlastnú výrobu a dodáva lacné výrobky z tretích krajín

Európa postupne zabúda, čo je zdrojom jej bohatstva. Nie je to vidieť len na nekonečnom prívale zelených, sociálnych a neviem akých politík či vytváraní nových a nových stratégií, plánov a päťročníc, ale aj na prístupe k všetkému novému. Možno by sa mali dotácie úplne zrušiť a rozdali by sme si to na otvorenom trhu. Na Slovensku totiž nevyrábame o nič horšie ako Španieli či Holanďania, hovoria zamestnávatelia a ekonómovia.

 

V dnešnej ankete sme respondentom položili nasledujúcu otázku:


Akú podobu slobodného/regulovaného trhu v blízkej budúcnosti považujete za žiadúcu, akú vnímate ako ohrozenie pre naše záujmy a podnikanie na Slovensku?

 

Odpovedá Alexej Beljajev, prezident APZD a ZSP SR:

V EÚ významne komplikujeme a predražujeme výrobu. Emisné povolenky, ktoré dnes predražujú elektrinu, sa o dva roky aplikujú aj na dopravu. Zavádzame politiky typu ESG, pri ktorých firmy musia investovať veľké peniaze do uhlíkovej udržateľnosti. Problémom je aj goldplating, my na Slovensku EÚ pravidlá zväčša, pre istotu, aspoň dvojnásobne sťažíme. Na trh sa nám potom dostávajú lacné výrobky z tretích krajín, kde výroba nie je takto zaťažená. Z dlhodobého pohľadu to môže spôsobiť zatváranie európskych výrob. EÚ to chce čiastočne riešiť novým uhlíkovým clom na hranici. Je však otázne, ako sa uchytí v praxi a či pomôže zabezpečiť vyrovnanie cenových hladín.

 

Celý článok na standard.sk.